Kozma Katinka: Csalódások könyve
35.00 RONCsalódások könyve
Kozma Katinka
Napló (1863. december–1865. április)
Egy, a marosvásárhelyi Teleki Tékában lappangott és „felfedezése” után nyomdafestéket látott 19. századi naplót tarthat kezében az olvasó. Kézdiszentléleki Kozma Katinka erdélyi nemesi család sarja, akinek 1863–1865 közötti sorai megőrződtek számunkra. Az akkor 14–15 éves bakfislány, meglepő-e vagy sem, nagyon hasonlít mai társnőire: sokat unatkozik, kalandokra és utazni vágyik, egyszóval: változatosságra. E lányszív-állandók mellett azonban vallomása egyben korának izgalmas lenyomata is. Az akkori irodalmi divatok, társadalmi átalakulások, az Erdélyben és Magyarországon zajló nagy léptékű folyamatok szintén nyomot hagynak e napló (amúgy is gazdag, ízes kiegyezés korabeli nyelvének) szövetén, mely ráadásul a mikrotörténelem, a kis lépték és közeli perspektíva előnyeit is magáénak mondhatja. Az államférfiak mellett itt, most, végre, egy korabeli kisasszony is megszólal.
A magyar irodalom nem sok lánynaplót ismer a XIX. század második feléből. Helyesebb, ha így fogalmazunk, lappanghatnak ilyesfajta lánykéztől származó feljegyzések, de felkutatásuk sehol sem tűnik elsőrendű feladatnak. E sorok írójának is véletlen adta kezébe a kézdiszentléleki Kozma Katinka bakfiskori naplóját a marosvásárhelyi Teleki Tékában.
Nem tévedünk, ha azt állítjuk, hogy e napló keletkezésének korában Erdélyben, magyar földön inkább a férfiak vezettek naplót, számukra volt fontos, hogy feljegyezzék napi tetteiket, mindazt, ami történt velük, s ezekhez magánjellegű megjegyzéseket, kommentárokat is fűzzenek, amennyiben elmélkedő alkattal áldotta meg őket a természet, s ezt a rang, a nevelés, az irodalom, a bölcselet szeretete, a közízlés is támogatta. Ha ezek a naplóíró titokban arra számítottak, hogy feljegyzéseik egy napon publikussá válnak sokan (százan, ezren!) olvassák majd őket, akkor meg kellett feleljenek az elvárásoknak is, amelyeket az efféle emlékezésekkel szemben támaszt a történelem. (Sebestyén Mihály)
Bookart Kiadó, Csíkszereda
Kiadási év: 2012
Oldalszám: 272
ISBN 978-973-8351-28-5
Méret: 12 x 21,2 cm
Kötés: kemény táblás